Zablokujmy podwyżki cen prądu dla przedsiębiorców

lip 14, 2023 | Przedsiębiorcy

Od momentu wprowadzenia w życie Polskiego Ładu trwa fala likwidacji firm. Przedsiębiorcom, którzy jeszcze walczą o przetrwanie sen z powiek spędzają zapowiedziane kosmiczne podwyżki cen prądu. – Potrzebne jest zamrożenie cen energii lub dopłaty do energii elektrycznej dla przedsiębiorstw. Można to zrobić ze środków krajowych i europejskich. Wnioskujemy o to i dajemy impuls rządzącym do działania w tej sprawie – powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Od momentu wprowadzenia w życie Polskiego Ładu trwa fala likwidacji firm. Niemal na każdej ulicy zobaczyć można puste lokale po sklepach i restauracjach. Przedsiębiorcy ostatkiem sił walczą o przetrwanie lub po prostu likwidują swoje biznesy pod naporem obciążeń podatkowych i nowych opłat.

Przedsiębiorcom, którzy jeszcze walczą sen z powiek spędzają zapowiedziane kosmiczne podwyżki cen prądu.

– Mówimy dziś o horrendalnych cenach energii. Firma Berotu z Glinna dostała propozycję podwyżki z 15 mln zł rocznie na 45 mln. Tyle zapłacą od przyszłego roku. Takie podwyżki są nie do udźwignięcia dla wszystkich przedsiębiorców. Musimy im pomóc – powiedział w tym przedsiębiorstwie podczas konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Rozmawiamy z polskimi przedsiębiorcami. Oni chcą się rozwijać i chronić miejsca pracy. Muszą do tego jednak mieć warunki stworzone przez rządzących. Podejmujemy w ich sprawie działania – dodał prezes PSL.

Zablokujmy podwyżki cen prądu dla przedsiębiorców
Prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że złożył wniosek do Europejskiej Partii Ludowej ws. zamrożenia cen prądu i gazu dla przedsiębiorstw do poziomu z czerwca br. Zaapelował do rządzących o podobny wniosek do Komisji Europejskiej.

– Kieruję w tym momencie pismo do szefa Europejskiej Partii Ludowej, Manfreda Webera i za jego pośrednictwem do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym wzywamy do pomocy przedsiębiorcom. Trzeba zahamować podwyżkę cen. Proponujemy, by je zamrozić na poziomie VI 2022 – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Potrzebne jest zamrożenie cen energii lub dopłaty do energii elektrycznej dla przedsiębiorstw.

– Można to zrobić ze środków krajowych i europejskich. Wnioskujemy o to i dajemy impuls rządzącym do działania w tej sprawie – wskazał lider PSL.

Z takich rozwiązań skorzystała już Hiszpania, Portugalia i Bułgaria.

– Unia europejska daje możliwość np. dopłacania do energii elektrycznej ze sprzedaży praw do emisji dwutlenku węgla. Kieruje wezwanie do premiera Mateusza Morawieckiego, żeby jak najszybciej taki wniosek złożył do Unii Europejskiej – oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Uwolnijmy odnawialne źródła energii
– Fotowoltaika, biogazownie, wiatraki, energia z wody. Teraz idziemy o krok dalej, chcielibyśmy, żeby do Polski trafiły małe reaktory atomowe – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Są przedsiębiorcy, którzy chcieliby zainwestować w energię wiatrową na własny użytek. W tej firmie dwa wiatraki ratują 1000 miejsc pracy. Przeszkodę stanowią jednak dziś formalności. Zmieńmy to! – apelował prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zobacz również: